PRZEKAŻ 1,5% na film o ks. Franciszku Blachnickim!

cel szczegółowy: FILM

Film o księdzu Blachnickim opowie o ostatnich miesiącach życia kapłana.

Ksiądz Franciszek Blachnicki zmarł 27 lutego 1987 roku w Carlsbergu (Niemcy). Jak dowodzą śledczy IPN założyciel ruchu oazowego w Polsce padł ofiarą agentów Służby Bezpieczeństwa PRL. Powstaje film fabularny opowiadający o jego życiu. Główną oś scenariusza stanowią ostatnie miesiące życia odważnego kapłana.

To postać, która może być fascynująca z wielu powodów – podkreśla bp Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego księdza Franciszka Blachnickiego – Jako kapłan odcisnął piętno na życiu wielu ludzi, ucząc ich żyć w prawdzie. Jego działalność wywarła też ogromny wpływ na kształt świata, w którym dziś żyjemy, na to że mamy dziś wolną Polskę, że współcześni młodzi ludzie mają możliwość normalnie funkcjonować. Jego proces beatyfikacyjny został ukończony 9 lat temu decyzją papieża o uznaniu heroiczności cnót kapłana. Żeby mógł zostać wyniesiony na ołtarze potrzeba jeszcze uznanego przez Kościół cudu za Jego wstawiennictwem. Na taki cud czekamy i modlimy się o niego. Nowe światło na sprawę rzucają ustalenia śledczych o okolicznościach śmierci księdza Blachnickiego. Wobec tych doniesień być może zostanie rozważone wdrożenie ścieżki procesowej w sprawie o męczeństwo – dodaje biskup Wodarczyk.

Konkretne plany dotyczące produkcji filmu poświęconego życiu tego znanego nie tylko w Polsce kapłana, powstały dwa i pół roku temu. Zaowocowały wyłonieniem przez producenta filmu – Panteon Górnośląski w Katowicach – scenarzystki Katarzyny Błaszczyńskiej w drodze konkursu oraz rozpoczęciem zdjęć dniem próbnym 8 grudnia 2023 r. w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.

Reżyserem filmu jest Mateusz Olszewski. W rolę księdza Franciszka Blachnickiego wciela się Andrzej Niemirski. Jedną z głównych ról kobiecych, wspierającej działa kapłana asystentki i przyjaciółki Marysi, powierzono Dominice Kluźniak. Akcja filmu koncentruje się kilku ostatnich miesiącach życia księdza Blachnickiego, kiedy to walczy on z trudnościami finansowymi prowadzonego w Carlsbergu ośrodka Marianum. Musi także skonfrontować się z podejrzeniami o obecność agentów SB w gronie najbliższych współpracowników.

Produkcja filmu to długotrwały i złożony proces. Obecnie kończymy etap developmentu, czyli planowania i decyzji dotyczących szczegółów tego przedsięwzięcia. Mamy już kosztorys i terminarz prac. Rozpoczynamy starania o środki finansowe z różnego rodzaju instytucji kultury, samorządów, biznesu – wyjaśnia Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego (producenta filmu) – Dlatego zachęcamy wszystkie organizacje, instytucje, firmy i osoby prywatne pragnące wesprzeć prace nad opowiedzeniem historii tego wyjątkowego bohatera, do kontaktu.

Jednocześnie producenci zapraszają każdego, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do powstania tej kinowej opowieści do wsparcia poprzez przekazanie 1,5% podatku. Można tego dokonać wpisując w deklarację podatkową KRS Fundacji Światło-Życie – 0000071891, a w polu “cel szczegółowy” słowo: FILM.

Można także wspierać producentów przekazując darowizny na konto bankowe Fundacji Światło-Życie specjalnie dedykowane dla Filmu:

89 1240 1330 1111 0010 8911 6800 w tytule przelewu wpisując: “Darowizna na FILM”.

Dla mnie ksiądz Blachnicki to wielki bohater ponieważ przeżył życie jako wolny człowiek. Odkrył Boga, który jest jedynym, prawdziwym źródłem wolności. Oddał swoje życie w służbie tej prawdzie – mówi Andrzej Raj, Prezes Zarządu Fundacji Światło-Życie (koproducenta filmu) – Jestem przekonany, że w dzieło powstania tego filmu włączy się społeczność ruchu oazowego w Polsce i na świecie. Liczymy na osoby, które pamiętają księdza Blachnickiego, ze swojej oazowej młodości i chciałyby przy tej okazji wspólnie powspominać ten wspaniały, budujący czas oraz opowiedzieć o nim kolejnym pokoleniom. Jesteśmy również przekonani, że także młodsi członkowie wspólnot Ruchu Światło-Życie będą chcieli zaangażować się w to przedsięwzięcie – dodaje.

Dzieło na ekrany polskich kin wprowadzi Rafael Film, czołowy polski dystrybutor filmów z wartościowym, ewangelicznym przesłaniem. – Niewiele jest postaci we współczesnej historii Polski i Kościoła, które bardziej niż ks. Blachnicki zasługiwałyby na upamiętnienie produkcją filmową – mówi Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. – Dlatego z wielką radością i bez chwili wahania włączyliśmy się w proces powstania filmu, a w przyszłości będziemy robić wszystko, by jak najszerzej zaprezentować dzieło polskim i nie tylko polskim widzom – dodaje.

Kontakt:

Maria Wilgus