Wakacje z uśmiechem

W drugiej połowie letnich wakacji Istebna Mlaskawka ponownie była świadkiem pobytu obozowiczów św. Jana Bosko. Impreza ma charakter cykliczny i jest kierowana do dzieci i młodzieży ze Śląska – głównie Tychów, Katowic i okolicznych miejscowości. Co roku w trakcie dwóch tygodniowych turnusów na obozie aktywnie wypoczywa około 140 dzieci w wieku 7-17 lat, w tym także podopieczni placówek pieczy zastępczej. Warunki zakwaterowania na obozie nie przypominają, co prawda pięciogwiazdkowego hotelu, ale, jak się okazuje, nie one są na wyjazdach wakacyjnych najbardziej istotne. Dzieci i młodzież nocują, bawią się i pełnią dyżury w budynku lokalnej szkoły. Najważniejsze jest dla nich wspólne spędzanie czasu i możliwość uczestnictwa w wielu warsztatach.

Staramy się, żeby w tym krótkim czasie pobytu w Istebnej zasiać w nich ziarno wiary w siebie i we własne możliwości – tłumaczy Andrzej Fiszer, jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Chcemy pokazać dzieciom, że świat nie kończy się na Facebooku. Że są inne, ciekawsze zajęcia, a drugi człowiek jest zawsze ważniejszy niż przedmioty, którymi się otaczamy.

Pobyt w Beskidzie Śląskim staramy się urozmaicić zapraszaniem ciekawych gości. W poprzednich latach zajęcia dla obozowiczów w Istebnej poprowadzili m.in.: drużyna Tychy Falcons, Bractwo Bożogrobców z Chorzowa czy drużyna lacrosse Legion Katowice. W minionym roku temat ratownictwa w górach przybliżała uczestnikom reprezentacja GOPR-u.

W 2016 r., dzięki środkom pozyskiwanym od osób prywatnych, fundacji i śląskich przedsiębiorców, udało nam się sfinansować lub dofinansować wakacje dla 58 dzieci. Zabraliśmy także 19 wychowanków domów dziecka z Kęt i Tychów.